Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země původu: Velká Británie

Klasifikace FCI:

  • skupina 3, teriéři
  • sekce 3, teriéři typu bull
  • Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Krátkosrstý, dobře vyvážený a velmi silný na psa této velikosti. Svalnatý, pohyblivý a živý.

Charakteristika: Je proslulý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi milující lidi, především děti.

Povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý.

Hlava: Krátká, v mozkovně široká a hluboká, lícní svaly nápadně vyvinuté, stop výrazný. Čenichová partie krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají oči tmavé, mohou být ale v barvě odpovídající srsti. Středně velké, kulaté, uložené tak, že hledí přímo vpřed. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: Růžovité nebo poloklopené, ne velké nebo vztyčené. Klopené a vztyčené ucho je krajně nežádoucí.

Chrup: Pysky přilehlé a suché, čelisti silné, zuby velké a kolmo usazené v čelistech. Skus nůžkový (což znamená, že horní řezáky tesně překrývají řezáky v dolní čelisti).

Hrudní končetiny: Rovné se silnými kostmi, daleko od sebe postavené, zápěstí nesmí být slabá, tlapky mírně vybočené. Lopatka šikmá, lokty pevné.

Trup: Kompaktní, s rovnou hřbetní linií. Přední fronta široká, hrudník hluboký, žebra správně klenutá. Celý trup výrazně osvalený.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené, hlezna nízko položená a správně zaúhlená. Paralelní.

Tlapky: Silné, středně velké s pevnými polštářky. U tmavých psů jsou drápky černé.

Ocas: Střední délky, nízko nasazený, ke konci se zužuje. Nesen je spíše dolů. Nemá být příliš zatočený, ale může být lehce prohnutý, podobně jako táhlo staré pumpy.

Pohyb: Volný, vydatný, živý, plný energie. Končetiny se pohybují paralelně s podélnou osou těla a to jak z pohledu zepředu, tak i zezadu. Dopředná hnací síla vychází z pánevních končetin.

Srst: Hladká, krátká, přiléhává.

Barva: Červená, plavá (žlutá všech odstínů), bílá, černá, modrá. Kterákoliv z barev může být kombinovaná s bílou. Možná je i žíhaná a žíháná s bílou. Zbarvení černé se žlutými znaky je krajně nežádoucí.

Hmotnost: psi      12,71 - 17,25 kg

                    feny    10,89 - 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.